Počasí ve Španělsku

Španělsko je co do rozlohy čtvrtou největší zemí v Evropě a není se tedy co divit, že na jeho území se nacházejí 3 klimaticky odlišné části, kde počasí ovlivňují různé faktory.

Severozápad Španělska ovlivňuje v první řadě Atlantský oceán. Oblast podél severního a severozápadního pobřeží je charakteristická především poměrně častými srážkami a, jak už to podél pobřeží světových oceánů bývá, i pouze malými teplotními výkyvy. Díky tomu je region, kde se nachází například Baskicko nebo Galicie, právem nazýván zeleným severem Španělska. Zima je podél atlantského pobřeží mírná, zato se zde ale velmi často vyskytují mlhy, které způsobuje vlhký vítr vanoucí od oceánu.

Východní část Španělska je ovlivňována pro změnu Středozemním mořem. Jedná se o region, který spousta z nás zná jako místo, kde strávili dovolenou. Jde o pás podél pobřeží, kde se nacházejí známá letoviska Costa Dorada, Costa Brava, Costa del Azahar a další. Charakteristickým rysem počasí pro pobřeží Středozemního moře jsou horká léta a teplé zimy, kterým sekunduje teplý suchý vítr vanoucího od afrických břehů. Směrem na jih teploty rostou a ubývá srážek. Extrému dosahuje sucho na úplném jihu oblasti, kde v letních měsících téměř nezaprší.

Vnitrozemí Španělska pak má kontinentální ráz podnebí. Teplotní rozdíly mezi létem a zimou jsou výraznější než v pobřežních oblastech. Vzhledem k rozloze Španělska však registrujeme značné rozdíly i mezi severním a jižním vnitrozemím, kdy sever je z pochopitelných důvodů chladnější. V zimě zde dokonce mrzne a sněží. Tato skutečnost je ale částečně zapříčiněna i nadmořskou výškou okolo Pyrenejského pohoří. Celkově je však zima ve Španělsku spíše suchá a bez sněhu.Zde je místo pro Vaše názory a komentáře...

You must be logged in to post a comment.